Hufiec Hrubieszów

Hufiec Hrubieszów  ul. 3 Maja 37 * 22- 500 Hrubieszów * Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.   * t. 512335757

ZHP * Chorągiew Lubelska *

Aktualności 2015

Rozproszenie Betlejemskiego Światła Pokoju po raz trzeci

 

Tegoroczne „Rozproszenie Betlejemskiego Światła Pokoju” przygotowała 3 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska w Hrubieszowie. Drużyna przybliżyła zebranym historię i znaczenie hasła BŚP, przygotowała wystawę, pamiątkowe kartki oraz tak poprowadziła prezentację, aby każdy obecny na rozproszeniu mógł aktywnie w niej uczestniczyć. Cieszymy się, że byli z nami: przedstawiciel Rady Miasta Hrubieszów Pan Wojciech Antoniuk oraz zastępca dyrektora Zespołu Szkół W Horodle Pani  Agnieszka Harpeniuk. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami w tym dniu. Życzymy, aby to Światło towarzyszyło Wam w czasie wigilijnych spotkań. Niech jego ciepło przeniknie do serc, a miłość, pokój i nadzieja będą drogowskazem każdego dnia. Harcerzy gościł Hrubieszowski Dom Kultury.

(zobacz zdjęcia)

Czuwaj i niech Betlejemskie Światło Pokoju będzie w Was.


 

Betlejemskie Światło Pokoju już jest.

W dniach 11- 13 grudnia 2015 roku reprezentacja ZHP Hufca Hrubieszów uczestniczyła w 25 Zlocie Betlejemskiego Światła Pokoju w Zakopanem.

Nasi harcerze  odebrali Światło z rak Druhny Naczelniczki by teraz przekazywać je razem z przesłaniem Pokoju  i tegorocznym hasłem  „Zauważ człowieka”. Wyjazd był możliwy dzięki  pomocy  Starosty  Powiatu Hrubieszów i okazanego zainteresowania i wsparcia firmy Transwey.Dziękujemy harcerskim czuwaj!

Idea Światła  zaczyna się w Betlejem, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. Od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę zatrzymać się, powstrzymać złość i gniew. W 28-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, świadectwo wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami. Takim darem skauci WOSM z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

Hasło 2015 – „Zauważ człowieka” Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili (Mt 25,40).

 XXI wiek to czas globalizacji i licznych osiągnięć techniki. Owocem ich jest coraz szybsze i nie zawsze łatwiejsze życie codzienne. W tych warunkach o wiele łatwiej zgubić drogę, którą każdy człowiek podąża w rodzinie czy społeczeństwie. Człowiek jest zmuszony prosić o pomoc drugiego człowieka. Nie przychodzi mu to łatwo. Trudno zwrócić się do kogoś z prośbą o dobre słowo, o poradę, życzliwe wysłuchanie i zainteresowanie się naszymi sprawami. Wielu ludzi samotnych, starszych, a często i chorych czeka na to, aby ktoś się nimi zainteresował i pomógł. Trzeba wielkiej wrażliwości, aby ich dostrzec w tłumie. Czekają na człowieka, który ich zrozumie, nie zlekceważy i chętnie pomoże. Są również i tacy, którzy nie chcą ujawnić swoich potrzeb, nieraz bardzo ważnych i pilnych. Ukrywają je. Czasami może to płynąć z ambicji, często z nieśmiałości. A może delikatność nakazuje im ukrywanie swoich potrzeb? Takich ludzi niełatwo dostrzec. Trzeba ich po prostu szukać. My, harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego, przekazując Betlejemskie Światło Pokoju pragniemy uwrażliwić innych na wszystkie potrzeby współczesnego człowieka, byśmy proszącym radośnie spieszyli z pomocą, milczących w cierpieniu dostrzegli, a ukrywających się odnajdywali i okazywali im pomoc. Betlejemski Ogień niech umacnia nasze braterstwo i współpracę dla dobra człowieka – nie tylko podczas akcji, ale i całego nadchodzącego roku. Niech obudzi i pogłębi w nas wrażliwość na cudze potrzeby. Historia akcji Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją stało się, że ZHP otrzymuje Światło od austriackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce – w tym roku kolej na Polaków. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.  Od 18 lat Betlejemskie Światło Pokoju wspiera Caritas Polska, przekazując ZHP świecie Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. To właśnie na nich harcerze przekazują Światło Prezydentowi RP, Premierowi i ministrom, dyrektorom centralnych urzędów w Polsce, wielu swoim przyjaciołom i potrzebującym. Jest to znak, iż oba przedsięwzięcia łączy wspólna misja: działanie na rzecz dzieci i młodzieży.

Nasz harmonogram działań w ramach Betlejemskiego Światła Pokoju

11-13.12.2015 udział w ogólnopolskim Zlocie Betlejemskiego Światła Pokoju w Zakopanem

14.12.2015 Przekazanie Betlejemskiego  Światła Pokoju   harcerkom i harcerzom Hufca Zamość .

 16.12.2015 roku o godz. 11.00 specjalne spotkanie na przejściu granicznym w Zosinie przekazanie Betlejemskiego Światłą Pokoju na Ukrainę.

17.12.2015 o godz. 17.00 w Hrubieszowskim Domu Kultury  akcja „Rozproszenie”  spotkanie z udziałem społeczności lokalnej. Przekazanie Światła chętnym mieszkańcom

Po uroczystościach będzie także można odpalić Betlejemskie Światło Pokoju i zabrać je do swojego domu by na stałe zagościło w naszych domach.

(zobacz zdjęcia)


 

Wyniki III Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej w Strzyżowie

 

Protokół z III Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej odbytego w dniu 19.11.2015 r. w ZS w Strzyżowie

 

Komisja w składzie: Elżbieta Denys, Barbara Stadnicka, Wanda Czerwińska po wysłuchaniu 13 recytatorów w 3 grupach wiekowych przyznała nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach wiekowych:

I kategoria - Zuchy

I miejsce: Aleksandra Łoza

Wyróżnienia: Dominika Tałaj, Maksymilian Janeczko, Karolina Wójcik

II kategoria - Harcerze

I miejsce: Gabriela Grabowska

II miejsce: Karolina Germańska, Julia Papierz

III kategoria - Harcerze starsi

I miejsce: Paulina Lawińska

II miejsce: Katarzyna Mochnaczewska

III miejsce: Dominika Wiater

Wyróżnienia: Aleksandra Śmiałko, Błażej Błaziak

(zobacz zdjęcia)


 

Betlejemskie Światło Pokoju 2015 zapraszamy!

 

 

Komenda Hufca Hrubieszów i Środowiska Harcerskie ZHP zapraszają do udziału w uroczystym przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju  Społeczności Ukraińskiej,  które odbędzie się 16 grudnia 2015 roku o godz. 11.00 na Przejściu Granicznym w Zosinie

Zachęcamy również do udziału w uroczystym rozproszeniu Betlejemskiego Światła Pokoju , które nastąpi  17 grudnia 2015 roku  o godz. 17.00 w Klubokawiarni HDK w Hrubieszowie

 

„ Zauważmy człowieka” i nie bądźmy obojętni. Zapraszamy !!!!

 

Komendant Hufca Hrubieszów

 


 

 

Propozycja programowa

Przypominamy o trzeciej z tegorocznych propozycji: ,,Kierunek Azja! Ze skautowego jamboree wędrujemy przez kontynent kontrastów.” Powszechna wiedza na temat Azji w Polsce jest mała. Wielokrotnie podejmowane różne działania edukacyjne przynoszą wprawdzie pewien skutek, ale jest on daleki od zadowalającego. Żyjąc ze świadomością i wiedzą zaczerpniętą z twórczości A. Szklarskiego jak np. ,,Przygód Tomka” oraz filmów rysunkowych, nie tylko powielamy dawno już nieaktualne, krzywdzące innych stereotypy, ale przede wszystkim nie zauważamy szans na współpracę wynikających z ogromnego potencjału Azji. Postrzegamy ją jedynie przez pryzmat kilku państw czy obszarów. A przecież Azja to kontynent największych kontrastów! Zachęcamy do zapoznania się z naszą propozycją oraz wzięcia udziału w konkursie. Wszyscy, którzy zrealizują zaproponowane działania otrzymają plakietki propozycji. Na zwycięzców konkursu czekają nagrody rzeczowe!

Do pobrania:

Mapa konturowa Azji.

Propozycja programowa


Harcerski Sztab WOŚP 2016


 

Z wielką przyjemnością informujemy że przy Hufcu ZHP Hrubieszów w 2016 działa  sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy .

Termin zgłaszania się wolontariuszy mija 8 grudnia 2015

Ankieta wstępna do zbierania danych wolontariusza 

Masz pytanie napisz - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 


 

Obchody rocznicy 11 listopada - Hrubieszów 2015

 

 

W dniu 11 listopada 2015 rok reprezentacja ZHP Hufiec Hrubieszów uczestniczyła w miejskich uroczystościach obchodów rocznicy Odzyskania Niepodległości. W uroczystościach brała udział Komendantka Hufca Hrubieszów pwd Anna Kozar, pwd Małgorzata Hanc oraz 3 WDH Hrubieszów wspierana przez przedstawicieli Próbnej Gromady Zuchowe Strzyżów i Harcerskiego Klubu Łączności.

zobacz zdjęcia


 

Kierunek Azja!

Niedawno zachęcaliśmy Was do pracy z propozycjami programowymi ,,Stop bierności” i ,,Ekonomia jest kobietą”. Dziś przypominamy o trzeciej z tegorocznych propozycji: ,,Kierunek Azja! Ze skautowego jamboree wędrujemy przez kontynent kontrastów.”

Powszechna wiedza na temat Azji w Polsce jest mała. Wielokrotnie podejmowane różne działania edukacyjne przynoszą wprawdzie pewien skutek, ale jest on daleki od zadowalającego. Żyjąc ze świadomością i wiedzą zaczerpniętą z twórczości A. Szklarskiego jak np. ,,Przygody Tomka” oraz filmów rysunkowych, nie tylko powielamy dawno już nieaktualne, krzywdzące innych stereotypy, ale przede wszystkim nie zauważamy szans na współpracę wynikających z ogromnego potencjału Azji. Postrzegamy ją jedynie przez pryzmat kilku państw czy obszarów. A przecież Azja to kontynent największych kontrastów!

Zachęcamy do zapoznania się z naszą propozycją oraz wzięcia udziału w konkursie, którego szczegóły znajdziecie w załączniku ,,Mapa konturowa Azji”. Wszyscy, którzy zrealizują zaproponowane działania otrzymają plakietki propozycji. Na zwycięzców konkursu czekają nagrody rzeczowe!

Do pobrania:

Mapa konturowa Azji.

Propozycja programowa


 

III Harcerski Turniej Recytatorski Poezji Patriotycznej

 PRZYPOMINAMY

 

„Dziś idę walczyć – Mamo!...”

 

 

„I wiedz, że krokiem w nędznym bucie 
jak pomnik dziś w historię wrastasz.
I wiedz, że w sercu twoim bije
uparte serce tego miasta.”
S. Marczak

 

 

 

Regulamin konkursu pobierz

 


 

 

 

 

 

 


 

        

HarcApp czyli Harcerstwo w kieszeni

 

Od dziś możesz pobrać pierwszą, oficjalną, harcerską aplikację na smartfona! Aplikacja została stworzona przez Daniela Iwanickiego z Hufca Kraków-Podgórze.

HarcApp jest aplikacją stworzoną by wesprzeć harcerzy i instruktorów w ich codziennej pracy. Przede wszystkim to świetna podpora merytoryczna – odpowie na wszystkie pytania z kategorii Prawa i Przyrzeczenia, metody i metodyk, historii harcerstwa, stopni, funkcji, struktury – ale i niebagatelne narzędzie organizacyjne w postaci szyfratorów, czy spisu znaków patrolowych. W kwestii muzycznej HarcApp także nie pozwala już się więcej pogubić – gwarantuje to intuicyjny moduł poświęcony chwytom gitarowym, a także możliwość transpozycji chwytów, oraz bogaty, niezwykle funkcjonalny śpiewnik.

Harcerstwo sprawia, że z czasem w życiu ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia – i nie inaczej jest z aplikacją HarcApp.

Link do aplikacji.


XV Sztafeta "Ogień Niepodległości" - trochę wspomnień.

XV Sztafeta "Ogień Niepodległości", organizowana przez hufiec ZHP Zgierz już za nami . Kostiuchnówka w okręgu Wołyńskim- historycznego miejsce, gdzie w dniach 4-6 lipca 1916 roku odbyła się Bitwa pod Kostiuchnówką. Była to strategiczna bitwa dla losów legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na cmentarzu legionistów uczestnicy sztafety pobrali ogień z mogiły na cmentarzu w Polskim Lasku pod Kostiuchnówką i wyruszyli z nim w prawie 700km trasę rowerową. Metą był grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie. W dniach 4-5 listopada 2015 r Sztafeta gościła w Hufcu Hrubieszów. W tym roku gospodarzem była społeczność zuchowo - harcerska w Strzyżowie wspierana przez Wójt Gminy Hrubieszów oraz Panią Dyrektor Zespołu Szkół w Strzyżowie. Jesteśmy dumni że możemy grać czynny udział w tym wydarzeniu.

dowiedz się więcej o sztafecie 

zobacz zdjęcia ze sztafety


 

 

 


            Administrator - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozkaz KHH Ls.1/2015

Rozkaz KHH L1/2015

Rozkazy KHH L2/2015

Rozkazy KHH L3/2015

Rozkaz KHH L4/2015

Rozkaz KHH L5/2015

Rozkazy KHH L6/2015

Rozkaz KHH L7/2015

Rozkaz KHH L8/2015

Rozkaz KHH L9/2015